Ženské telo trápia počas života nevyhnutné ťažkosti spojené s rôznymi obdobiami. Snáď najväčšími fyzickými i psychickými zmenami sú ženy poznačené v období tehotenstva a po pôrode, ako aj v období menopauzy. Jedným z problémov býva chúlostivý samovoľný únik moču, všetkým dobre známy aj pod pojmom inkontinencia. Pomôcť môže laser.
Únik moču môže byť pre ženy strašiakom, pretože nastáva aj pri banálnych aktivitách ako skákanie, kýchnutie, či zakašlanie. Za svoj problém sa často hanbia, nakoľko môže ovplyvniť aj sexuálny život, no tento jav sa dá ovplyvniť len ťažko „Sliznica vo vagíne je v dôsledku pôrodu a tiež menopauzy oveľa menej pružná. Trpí nedostatkom elastínu a kolagénu. Obmedzená pružnosť následne negatívne vplýva na močové ústrojenstvo. Výsledkom je únik moču,“ vysvetľuje MUDr. Janka Holešovská, vedúca lekárka popradskej kliniky Medicor.
Pomoc čím skôr tým lepšie
Čiastočne pomôcť môžu cviky posilňujúce svalstvo panvového dna. „S pribúdajúcim vekom sa problém vyskytuje už u každej druhej ženy v štádiu menopauzy. Tu už ide o prirodzený jav, nakoľko súvisí s fyziologickými procesmi,“ pokračuje MUDr. Holešovská.
Laser ako účinná pomoc
Na rozdiel od cvikov predstavuje špeciálny CO2 laser trvácnu pomoc. „Výhodou je aj upravenie pH v intímnych partiách. Žena prestane pociťovať nepríjemné svrbenie a pálenie,“ približuje výhody lasera MUDr. Holešovská. Ošetrenie je bezbolestné a bezpečné, netrvá dlhšie ako pár minút. Zlepšenie stavu možno badať už po prvej procedúre. Väčšina žien však uvádza zmiernenie inkontinencie po troch sedeniach.
Samotnej procedúre predchádza vyšetrenie gynekologičkou, ktorá laserové ošetrenie vykonáva. „Do pošvy sa zavádza laserový lúč špeciálnou hadicou, ktorý stimuluje opätovnú tvorbu kolagénu. Vzhľadom na bezbolestný priebeh si nevyžaduje zákrok ani žiadnu anestéziu. Výsledkom je spevnené tkanivo a návrat kvality života spred vyskytnutia problému“ opisuje MUDr. Janka Holešovská.
Komerčný článok
Mohlo by vás zaujímať
Silný telesný zápach? Môže signalizovať zdravotný problém
3 tipy na ekologické menštruačné pomôcky
Zásady správneho čistenia pleti: Čo (NE)ROBIŤ?